English (United Kingdom)
Úvodní strana Aktuality

Aktuality

Email Tisk PDF

MICHAEL HOŠEK BYL ZVOLEN DO VEDENÍ FEDERACE EUROPARC

Na výroční volební konferenci Federace EUROPARC, asociace evropských chráněných území, byl dnes do vedení organizace zvolen zcela jednoznačně Michael Hošek, koordinátor české sekce EUROPARC, člen Rady Světového svazu ochrany přírody (IUCN), který pracuje na Správě Krkonošského národního parku.

"Michael Hošek je zkušený expert v oblasti mezinárodní ochrany přírody, s mnoha zkušenostmi v přeshraniční spolupráci, rozvojových projektech v oblastio ochrany přírody i z mezinárodní diplomacie v oblasti ochrany biodiverzity. Pro českou sekci Federace EUROPARC je jeho dnešní volební úspěch také velkým úspěchem. Federace EUROPARC má více, než 370 členů. Česká sekce sdružuje pouhých 6 členů. Dnešních 125 hlasů z 216 přítomných voličů beru jako přesvědčivé potvrzení schopností našeho kandidáta, ale i aktivní práce členů EUROPARC ČR na evropské úrovni. Novou Radu EUROPARC v čele s nově zvoleným prezidentem Federace Ignacem Schopsem čeká náročná práce. Přeju celé nové Radě, aby v ní uspěla," říká prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar.

Mgr. Jakub Kašpar, prezident EUROPARC ČR, náměstek ředitele - vedoucí odboru vnějších vztahů Správy KRNAP, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí, tel.: 499 456 314, 724 175 927, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
http://www.krnap.cz, http://www.facebook.com/spravakrnap

 

VZNIKÁ STŘEDOEVROPSKÁ ASOCIACE CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍ

 

HAVRANÍKY (4. 9. 2014) - V Havraníkách v Národním parku Podyjí se dnes z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, sešli zástupci chráněných území ze čtyř středoevropských zemí - Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska a dohodli se na vytvoření společné asociace - EUROPARC Central/Eastern Europe.

 

"Jako česká sekce Federace EUROPARC jsme v Evropě vcelku dobře viditelní a známí, například velmi bohatou a dobrou zkušeností v přeshraniční spolupráci sousedících národních parků. V rámci EUROPARC Federation spolupracujeme s řadou partnerů z celé Evropy, ovšem bližší spolupráce uvnitř našeho vlastního regionu - střední Evropy - byla zatím spíše náhodná, pokud nepočítáme přeshraniční parky," vysvětluje prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar, proč česká sekce Federace EUROPARC s touto ideou za svými středoevropskými kolegy přišla.

 

"Je pravdou, že to bude znamenat zánik české sekce EUROPARC, ovšem zároveň se staneme součástí mnohem širšího sdružení chráněných území, jehož hlas bude ještě slyšitelnější, ať už v celé Federaci EUROPARC, tak u dalších partnerů," věří Jakub Kašpar. Smyslem vzniku nové sekce Federace EUROPARC je tak zvýšení vlivu středoevropských chráněných území v celoevropské debatě, příprava společných projektů, výměna zkušeností a inspirace z praxe kolegů.

 

Zástupci chráněných území z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska se dnes v Havraníkách shodli na základní podobě budoucí společné asociace, stejně jako na orientačním časovém rozvrhu budoucích kroků. Sekce EUROPARC Central/Eastern Europe by tak měla reálně vzniknout v jarních měsících roku 2015, složená ze zhruba tří desítek členských organizací. "Sekce bude otevřena i dalším členům Federace EUROPARC z dalších zemí regionu, jako je Polsko nebo Slovinsko, ale i z východní Evropy, třeba z Ukrajiny, Rumunska, nebo třeba Srbska," říká Jakub Kašpar.

 

Federace EUROPARC je celoevropskou organizací, sdružující od roku 1973 chráněná území z celé Evropy. V současné době je součástí Federace EUROPARC 365 členů z 36 evropských zemí. Členové z některých zemí se sdružují do sekcí - v současné době existují česká, německá, francouzská a španělská sekce a sekce Atlantic Isles (Irsko, Island, Velká Británie), sekce Low Countries (Belgie, Lucembursko, Nizozemí) a sekce Nordic-Baltic (Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko).

 

Další informace najdete na:

 

www.europarc.cz

 

www.facebook.com/europarccr

 

www.europarc.org

 

www.facebook.com/EUROPARC

 

EUROPARC ČR PODPORUJE AKCI "SPALTE ROHY"

VRCHLABÍ (5. 8. 2014) - Asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, podporuje akci "Burn Horns - Save Rhinos" ("Spalte rohy - zachraňte nosorožce"), kterou vyhlásila Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem.

"V rámci EUROPARC Federation spolupracujeme s řadou partnerů z celé Evropy a jsme v kontaktu rovněž s chráněnými územími jinde ve světě. Snažíme se svoji pozornost zaměřovat i na ochranu biodiverzity mimo naše vlastní území," říká prezident EUROPARC ČR a člen Světové komise pro chráněná území IUCN Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku. "Černý obchod s rohovinou roste v poslední dekádě neskutečným tempem. Počty upytlačených nosorožců se rok od roku rapidně zvyšují, jen loni jich bylo pytláky zabito 1 100, což pro kriticky ohrožené populace tohoto živočicha znamená zásadní rány," dodává Kašpar.

EUROPARC ČR je v kontaktu rovněž se Světovým svazem ochrany přírody (IUCN) - koordinátor EUROPARC ČR Michael Hošek je členem Rady IUCN a prezident Jakub Kašpar členem Světové komise pro chráněná území (WCPA) IUCN. "Právě oblasti, kde se chrání nosorožci jsou, spolu s rezervacemi se slony či místy, kde roste santalové dřevo, nejrizikovějšími pracovišti strážců přírody. Za posledních 12 měsíců zahynulo ve službě podle našich informací 56 strážců, z čehož 29 prokazatelně zavraždili právě pytláci. Strážci nejčastěji umírají v asijských a afrických zemích - Indii, Thajsku, Keni a D. R. Kongo," říká Michael Hošek.

EUROPARC ČR proto podporuje akci Královédvorské ZOO a dalších vlastníků rohoviny, kteří se rozhodli demonstrativně své zásoby spálit v neděli 21. září, den před Světovým dnem nosorožců, a dát tak symbolicky najevo, že rohovina, přes svoji astronomickou tržní cenu (60 000 USD za kilogram) nemá pro člověka, na rozdíl od živých a životaschopných populací nosorožců, žádnou opravdovou hodnotu. Především v asijských zemích se tradičně věří v nejrůznější léčebné vlastnosti rohoviny. "To je ale nesmysl. Rohy nosorožců jsou, podobně jako lidské nehty a vlasy, tvořeny především kreatinem. Nosorožčí rohy rozhodně nemají účinky, které jim asijská lidová medicína přisuzuje. Je to jen vějička, která živí vražedný černý obchod a sype peníze do kapes organizovaných pytláckých a překupnických mafií," říká prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar.

EUROPARC ČR je českou sekcí EUROPARC Federation a je volnou asociací chráněných území ČR. Sdružuje správy všech čtyř národních parků u nás a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, která zastřešuje všech 24 českých chráněných krajinných oblastí.

Další informace najdete na:

www.burnhorns.org

www.facebook.com/europarccr

www.europarc.org

www.facebook.com/EUROPARC

www.europarc.cz

www.bushmeat.org

Kontakt:

Jakub Kašpar, prezident EUROPARC ČR, Správa KRNAP, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: +420 724 175 927

Michael Hošek, koordinátor EUROPARC ČR, Správa KRNAP, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: +420 724 918 198

 

VZNIKLA NOVÁ EVROPSKÁ PLATFORMA PRO SOUŽITÍ LIDÍ S VELKÝMI ŠELMAMI

 

VRCHLABÍ (10. 6. 2014) - V Evropě vznikla nová platforma "Soužití s velkými šelmami". Jednou z osmi jejích zakládajících organizací je i Federace EUROPARC.

 

Prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar k tomu říká: "Vznik této platformy jen a jen vítáme. V posledních letech se naštěstí začínají do evropské přírody vracet velké šelmy. Lidé na jejich přítomnost pochopitelně po jejich velmi dlouhé absenci (v případě Krkonoš například více než 130leté) nejsou zvyklí a mohou mít obavy, způsobené existencí mnoha mýtů nebo dokonce pohádek. Platforma může pomoci k jejich odstraňování a k šíření srozumitelných informací o tom, jak to ve skutečnosti se šelmami je. Že to nejsou žádné krvežíznivé bestie, ale velmi plaší tvorové, kteří když mohou, člověku se vyhnou. Zároveň může pomoci i vrátit znalost o soužití se šelmami například mezi chovatele dobytka a dalších hospodářských zvířat. V Česku na tom mnoho let pracuje a spoustu dobré práce odvedlo Hnutí DUHA ve svém dlouhodobém projektu Ochrana velkých šelem."

 

Další informace

 

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-648_en.htm

 

www.wwf.eu/index.cfm?222756/WWF-joins-new-EU-platform-to-successfully-conserve-and-manage-large-carnivores-in-Europe

 

Kontakt:

 

Jakub Kašpar, prezident EUROPARC ČR, Správa KRNAP, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 724 175 927

 

ZÁSTUPCI EVROPSKÝCH CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍ SE SEJDOU NA ŠUMAVĚ

VIMPERK/GRAFENAU/VRCHLABÍ (9. 6. 2014) - Pravidelné setkání evropských chráněných území, která spolupracují přes státní hranice, se v červnu 2015 bude konat v Národním parku Šumava a Národním parku Bavorský les. Zástupci obou národních parků Martin Starý (NP Šumava) a Johann Kiener (NP Bavorský les) to oznámili na letošním setkání iniciativy TransParcNet, které se konalo minulý týden ve francouzsko-belgickém Přírodním parku Hainaut/Scarpe-Escaut.

„Pozváním svých evropských kolegů k nám chceme mimo jiné zdůraznit nový začátek intenzivní spolupráce obou našich národních parků. Po třech letech napjatých vztahů s minimem společných projektů tak konečně směřujeme k úzké společné ochraně šumavské přírody“ říká Martin Starý ze Správy Národního parku Šumava. „Vzájemnou spolupráci národních parků Šumava a Bavorský les považujeme za klíčovou, protože šumavská příroda žádnou státní hranici nerespektuje. Tudíž i péče o ni musí být koordinovaná a společná,“ dodává Johann Kiener ze Správy NP Bavorský les.

„Informace a pozvání od Martina Starého a Johanna Kienera vyvolala na zasedání TransParcNet bouřlivou spontánní reakci. Pozitivní samozřejmě. Musím přiznat, že ještě docela nedávno se mnozí členové iniciativy TransParcNet pomalu se Šumavou a Bavorským lesem v duchu loučili. Titul Transboundary Park (Přeshraniční park) nemohou nosit organizace, které přes státní hranici jako partneři opravdu nespolupracují. Proto tu zpráva z Vimperka a Grafenau působila letos jako živá voda,“ říká s úsměvem Jakub Kašpar, prezident EUROPARC Česká republika a člen koordinační skupiny přeshraničních chráněných území Federace EUROPARC. „Žít a pracovat společně musí být samozřejmostí. Oba parky mají za sebou nejednoduchý vývoj, spojuje nás nejen příroda, ale i zkušenosti a věřím, že i dlouhodobé cíle, i když každý k tomu svému běží jinou rychlostí,“ potvrzuje Pavel Hubený pověřený řízením Správy NP A CHKO Śumava.

Iniciativa TransParcNet (Transboundary Parks Network) je jednou z aktivit největší evropské asociace chráněných území Federace EUROPARC. Aktivními členy iniciativy jsou všechny čtyři české národní parky. Iniciativa TransParcNet sdružuje 24 chráněných území z 13 evropských zemí, která mezi sebou aktivně spolupracují. Úroveň vzájemné spolupráce prochází certifikačním a hodnotícím procesem, který se každých pět let opakuje. V ČR dnes certifikát Transboundary Park nosí Krkonošský národní park, NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, NP Podyjí a NP Šumava.

Setkání iniciativy TransParcNet na Šumavě a v Bavorském lese se bude konat od 9. do 11. června 2015. V České republice se bude konat již podruhé. V roce 2011 se uskutečnilo v Krkonošském národním parku.

Další informace najdete na:
www.europarc.org
www.facebook.com/EUROPARC
www.europarc.cz
www.facebook.com/europarccr
www.npsumava.cz
www.nationalpark-bayerischer-wald.de

Kontakt:
Martin Starý, vedoucí Odboru ochrany přírody a krajiny, Správa NP Šumava, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel: +420 388 450 272
Johann Kiener, vedoucí Sekce plánování, regulace turismu a návštěvnických informací, Správa Národního parku Bavorský les, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: +49 8552 9600143
Jakub Kašpar, prezident EUROPARC ČR, Správa KRNAP, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 724 175 927

KOORDINÁTOR EUROPARC ČR

Koordinátorem EUROPARC ČR se od 1. 4. 2014 stal pan Michael Hošek, který se stal k 1. dubnu také zaměstnancem Správy KRNAP na částečný úvazek.

Kontakty: 724 918 198, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Tisková zpráva: Jak je to s kategoriemi chráněných území ve světě a u nás?

V české veřejné debatě o ochraně přírody se někdy, především v souvislosti s našimi národními parky, objevuje často téma celosvětové kategorizace chráněných území podle metodiky Světového svazu ochrany přírody (IUCN). Česká sekce Federace EUROPARC proto nechala do češtiny přeložit aktuální metodiku IUCN, která ukazuje, jak ke kategorizaci přistupovat a co od ní očekávat.

„V novinách se nezřídka dočtete o sporech, jestli národní park v kategorii V můžeme vůbec nazývat národním parkem nebo jestli náhodou přeřazením z nějaké kategorie do jiné jinému národnímu parku IUCN nesebere nějaký status a podobně,“ říká prezident EUROPARC ČR [1], náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar. „Proto se členové EUROPARC ČR dohodli a společně zajistili překlad aktuální metodiky do češtiny,“ vysvětluje Kašpar.

Překladu se ujal RNDr. Petr Roth, uznávaný odborník na mezinárodní ochranu přírody a zároveň vynikající angličtinář. Překlad publikace je dnes každému zájemci zdarma k dispozici na webových stránkách asociace EUROPARC ČR na adrese www.europarc.cz [2].

Zájemcům o stručné přiblížení obsahu metodiky IUCN doporučujeme článek Michaela Hoška pro časopis Ochrana přírody, který je k dispozici zdarma v plné verzi na webové stránce časopisu www.casopis.ochranaprirody.cz [3].

Kontakt:

Mgr. Jakub Kašpar, prezident EUROPARC ČR, tel.: 724 175 927, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript "> Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Jiřina Reguliová, tajemnice EUROPARC ČR, tel.: 499 456 311, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript "> Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.facebook.com/europarccr

Poznámky:

[1] EUROPARC ČR je volným sdružením českých členů The EUROPARC Federation (www.europarc.org), největší evropské asociace chráněných území, kde tvoří zároveň jednu z regionálních sekcí. Členy EUROPARC ČR jsou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (a jejím prostřednictvím i všechny chráněné krajinné oblasti ČR), Krkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko, Národní park Podyjí, Národní park Šumava, Katedra ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a RNDr. Jan Štursa.

[2] Přímý odkaz na publikaci: http://www.forumochranyprirody.cz/sites/default/files/zahranicni-inspirace/iucn_guidelines_final_cz.pdf

[3] Přímý odkaz na článek: http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Vyzkum-a-dokumentace/kdy-je-narodni-park-narodnim-parkem.html

Navštivte také nově založenou stránku EUROPARC ČR na Facebooku!

Příručka IUCN ke kategorizaci chráněných území nyní v češtině

Jednou z úspěšných aktivit české sekce EUROPARC v roce 2012 bylo zajištění překladu příručky zaměřené na kategorizaci chráněných území na základě jejich managementu Guidelines for Applying Protected Area Management Categories (Dudley, 2008). Příručku vydala Mezinárodní unie ochrany přírody IUCN (International Union for Conservation of Nature) a české sekci EUROPARC schválila licenci na její oficiální překlad do českého jazyka pod názvem Zásady pro používání managementových kategorií chráněných území (ke stažení zde).

Téma je zajímavé především z pohledu mezinárodního srovnání různých typů chráněných území a pojetí jejich správy a strategických cílů jejich ochrany. Čtěte více:

Kdy je národní park národním parkem? (M. Hošek) - Časopis Ochrana přírody

Národní parky ve světě (F. Pelc, J. Plesník) - Časopis Ochrana přírody

Fórum ochrany přírody

Zásady pro kategorizaci chráněných území na základě managementu (Edice Planeta, MŽP 2000) - starší verze příručky v ČJ

Konference EUROPARC 2013 tentokrát v Maďarsku: 9.-13. října 2013

EUROPARC Conference Promo Photo

Výroční setkání Federace EUROPARC hostí v tomto roce maďarský národní park Hortobágy National Park. Téma letošní konference je "40 years working for Nature" a bude spojena s oslavou 40. výročí založení Federace EUROPARC v roce 1973. Zvláštní pozornost bude věnována tématu integrované péče o chráněná území.

Registrovat se můžete na stránkách: http://www.europarc2013.eu/

Podívejte se také na stránky Federace EUROPARC.

 

Vstup pro členy

Počítadlo přístupů


Dnes:35
Tento měsíc:1480
Tento rok:34629
Celkem:119837
Počítáno od:21.01.2010

BIODIVERZITA_banner_fin
„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde